1200 A 600/347 V 3Ø Molded Case Breaker Electrical Panel
Ref: FEL-0797
Available
Qty 1
Brand
Siemens
Model
S5
Reference
FEL-0797
Location
St-Jérôme
Condition
Used
Quantity
1
Specifications
| Electrical | |
|---|---|
| Amperage | 1200 A |
| System Voltage | 600/347 V |
| Phase | 3Φ |
| Conductors | 4 |
| kAIC | 25 kA |
| Operation | |
| Frequency | 60 Hz |
| Max Circuits | 72 |
| Configuration | |
| Application type | Molded case breaker |
| Mounting Type | Bolt-on |
| Environment | |
| NEMA Rating | 1 |
| Physical | |
| Dimensions | 3′2″ × 6′3″ × 1′2″ |
Compatibility
Compatible breaker frames
BL, BQD6, FXD
BL
BQD6
FXD
CFD
CJD
JXD
HHJD
HMXD
SMD
SND
MD
ED
CED
HHED
HED