1200 A 480/277 V 3Ø Molded Case Breaker Electrical Panel
Ref: FEL-0819
Available
Qty 1
Brand
Eaton
Model
PRL4
Reference
FEL-0819
Location
St-Jérôme
Condition
Used
Quantity
1
Specifications
| Electrical | |
|---|---|
| Amperage | 1200 A |
| System Voltage | 480/277 V |
| Phase | 3Φ |
| Conductors | 4 |
| Operation | |
| Frequency | 60 Hz |
| Max Circuits | 54 |
| Configuration | |
| Application type | Molded case breaker |
| Mounting Type | Bolt-on |
| Environment | |
| NEMA Rating | 3R |
| Physical | |
| Dimensions | 3′ × 6′2″ × 1′5″ |
Compatibility
Compatible breaker frames
FDB, HFD, FDC
FDB
HFD
FDC
EHD
FD
ED
FDE
ND
NDC
CNDC
HLD
LD
LDC
KDC
KD
HAD
HKD
CKD