300 kVA 3Ø 480ΔV → 208Y/120V Dry-Type Transformer
Ref: FEL-0871
Available
Qty 1
Brand
Siemens
Catalog Number
T3F30300A5VXX
Reference
FEL-0871
Location
St-Jérôme
Condition
Used
Quantity
1
Specifications
| Electrical | |
|---|---|
| kVA | 300 kVA |
| Primary | 480Δ V |
| Secondary | 208Y/120 V |
| Transformer Phase | 3Φ |
| Configuration | |
| With taps | Yes |
| Operation | |
| Cooling Type | Dry |
| Frequency | 60 Hz |
| Environment | |
| NEMA Rating | 1 |
| Physical | |
| Dimensions | 3′8″ × 3′10″ × 1′11″ |
| Weight | 1365 lbs |