6 kVA 3Ø 600ΔV → 230Y/133V Dry-Type Transformer
Ref: FEL-0879
Available
Qty 1
Brand
Rex
Catalog Number
BC6JS1
Reference
FEL-0879
Location
St-Jérôme
Condition
Used
Quantity
1
Specifications
| Electrical | |
|---|---|
| kVA | 6 kVA |
| Primary | 600Δ V |
| Secondary | 230Y/133 V |
| Transformer Phase | 3Φ |
| Configuration | |
| With taps | Yes |
| Operation | |
| Cooling Type | Dry |
| Frequency | 60 Hz |
| Environment | |
| NEMA Rating | 3R |
| Physical | |
| Dimensions | 1′4″ × 1′9″ × 1′5″ |
| Weight | 95 lbs |