3000 kVA 3Ø 13800ΔV → 600Y/347V Oil Transformer
Ref: FEL-0895
Available
Qty 1
Brand
Federal Pioneer
Model
ONAN
Catalog Number
ET-CT-2010-06
Reference
FEL-0895
Location
Lachute
Condition
Used
Quantity
1
Specifications
| Electrical | |
|---|---|
| kVA | 3000 kVA |
| Primary | 13800Δ V |
| Secondary | 600Y/347 V |
| Transformer Phase | 3Φ |
| Configuration | |
| With taps | Yes |
| Operation | |
| Cooling Type | Oil |
| Frequency | 60 Hz |
| Physical | |
| Weight | 16744 lbs |