3000 / 3360 kVA 3Ø 13800ΔV → 600Y/345V Oil Transformer
Ref: FEL-0896
Available
Qty 1
Brand
FEL
Model
C4587412
Reference
FEL-0896
Location
Lachute
Condition
Used
Quantity
1
Specifications
| Electrical | |
|---|---|
| kVA | 3000 / 3360 kVA |
| Primary | 13800Δ V |
| Secondary | 600Y/345 V |
| Transformer Phase | 3Φ |
| Configuration | |
| With taps | No |
| Operation | |
| Cooling Type | Oil |
| Frequency | 60 Hz |
| Physical | |
| Weight | 7348 lbs |