2000 kVA 3Ø 13800ΔV → 600Y/347V Dry-Type Transformer
Ref: FEL-0898
Available
Qty 1
Brand
Hammond Power Solutions
Model
ANN
Catalog Number
DB89D002
Reference
FEL-0898
Location
Lachute
Condition
Used
Quantity
1
Specifications
| Electrical | |
|---|---|
| kVA | 2000 kVA |
| Primary | 13800Δ V |
| Secondary | 600Y/347 V |
| Transformer Phase | 3Φ |
| Configuration | |
| With taps | Yes |
| Operation | |
| Cooling Type | Dry |
| Frequency | 60 Hz |
| Environment | |
| NEMA Rating | 1 |
| Physical | |
| Weight | 4717 lbs |