3000 / 4000 kVA 3Ø 24940Y/12470V → 4160Y/2400V Dry-Type Transformer
Ref: FEL-0900
Available
Qty 1
Brand
Hammond Power Solutions
Model
DB94E
Reference
FEL-0900
Location
Lachute
Condition
Used
Quantity
1
Specifications
| Electrical | |
|---|---|
| kVA | 3000 / 4000 kVA |
| Primary | 24940Y/12470 V |
| Secondary | 4160Y/2400 V |
| Transformer Phase | 3Φ |
| Configuration | |
| With taps | Yes |
| Operation | |
| Cooling Type | Dry |
| Frequency | 60 Hz |
| Environment | |
| NEMA Rating | 1 |
| Physical | |
| Weight | 7484 lbs |