2000 / 2667 kVA 3Ø 24940ΔV → 4160Y/2402V Dry-Type Transformer
Ref: FEL-0901
Available
Qty 1
Brand
Square D
Model
DB01G01
Reference
FEL-0901
Location
Lachute
Condition
Used
Quantity
1
Specifications
| Electrical | |
|---|---|
| kVA | 2000 / 2667 kVA |
| Primary | 24940Δ V |
| Secondary | 4160Y/2402 V |
| Transformer Phase | 3Φ |
| Configuration | |
| With taps | Yes |
| Operation | |
| Cooling Type | Dry |
| Frequency | 60 Hz |
| Environment | |
| NEMA Rating | 1 |
| Physical | |
| Weight | 7031 lbs |